Menu

We believe in a world where biodiversity counts


Our dedicated team combines scientific excellence, outstanding technical ability and a passion for nature

The Team

The Centre is home to a team of highly qualified experts in the biodiversity and ecosystem services of marine, freshwater and terrestrial environments. We also employ numerous ecological modellers, social scientists, economists, lawyers, GIS specialists, policy analysts and programmers, as well as a small administrative support team.

To deliver our work, the team is organized into 12 programmes, some thematic and some cross-cutting. Administrative support is provided through the Directorate.

Senior Management Team

+44 (0)1223 277314 info@unep-wcmc.org
Neville ash

Neville Ash

Director, UN Environment World Conservation Monitoring Centre

Corli pretorius

Corli Pretorius

Deputy Director, UN Environment World Conservation Monitoring Centre

Jonny hughes web interim

Jonny Hughes

Chief Executive Officer, WCMC

Helen joyce

Helen Joyce

Head of People

Neil burgess

Neil Burgess

Chief Scientist

Evgeny dmitriev web

Evgeny Dmitriev

Chief Financial and Operations Officer

Business and Biodiversity

Matt jones

Matt Jones

Head of Programme

Annelisa grigg

Annelisa Grigg

Principal Business and Biodiversity Specialist

Simon blyth

Simon Blyth

Senior GIS Officer

Sharon brooks

Sharon Brooks

Senior Programme Officer

Img 3863

Eugenie Regan

Integrated Biodiversity Assessment Tool Manager

Katie leach web

Katie Leach

Senior Programme Officer

Jonty knox web

Jonty Knox

Senior Programme Officer

Katie dawkins crop

Katie Dawkins

Programme Officer

Leo murphy web 2

Leo Murphy

Programme Officer

Sebastian bekker crop

Sebastian Bekker

Programme Officer

Alex ross web

Alex Ross

Associate Programme Officer

Sylvaine rols web 2

Sylvaine Rols

Programme Officer

Paul allum

Paul Allum

Programme Administrator

Ken giller fellow web

Ken Giller

Fellow

Jorn scharlemann fellow web

Jörn Scharlemann

Fellow

Climate Change and Biodiversity

+44 (0)1223 277314 ccb@unep-wcmc.org
Valerie kapos

Valerie Kapos

Head of Programme

Lera miles

Lera Miles

Principal Technical Specialist - Planning for Places

Corinna ravilious

Corinna Ravilious

Senior GIS Officer

Cordula epple

Cordula Epple

Senior Programme Officer

Will simonson

Will Simonson

Senior Programme Officer

Judith walcott

Judith Walcott

Programme Officer

Charlotte hicks

Charlotte Hicks

Senior Technical Officer

Xavier de lamo web

Xavier de Lamo

Programme Officer

Shaenandhoa garcia rangel

Shaenandhoa Garcia Rangel

Programme Officer

Sylvia wicander

Sylvia Wicander

Programme Officer

Barbara pollini

Barbara Pollini

Programme Officer

Miriam guth

Miriam Guth

Associate Programme Officer

Natacha vaisset web

Natacha Vaisset

Programme Administrator

Tania crop

Tânia Salvaterra

Associate Programme Officer

Yinlong xu fellow web

Yinlong Xu

Fellow

Development

+44 (0) 1223277314 info@unep-wcmc.org
Dervla dowd

Dervla Dowd

Development Officer

Emily neville crop

Emily Neville

Communications Officer

Anna feeney web

Anna Feeney

Science Writer

Stephanie foote web

Stephanie Foote

Visual Content Creator

Directorate

+44 (0)1223 277314 info@unep-wcmc.org
Philippine charaud

Philippine Charaud

Business Analyst

People Team

Mel reed crop

Melanie Reed

HR Business Partner

Lizzie mcallen web

Lizzie McAllen

HR Officer

Sophie lloyd

Sophie Lloyd

HR Officer

Administration

Terrie wilmot

Terrie Wilmott

Facilities Officer

Stacie harding

Stacie Harding

Travel Administrator / Receptionist

Gillian warltier

Gillian Warltier

Programme and Publications Administrator

Ecosystem Assessment and Policy Support

+44 (0)1223 277314 info@unep-wcmc.org
Hilary allison

Hilary Allison

Head of Programme

Jerry harrison

Jerry Harrison

Principal Technical Specialist

James vause

James Vause

Lead Economist

Claire brown

Claire Brown

Principal Technical Specialist

John tayleur

John Tayleur

Deputy Head of Programme

Marieke sassen

Marieke Sassen

Senior Technical Specialist Biodiversity and Agriculture

Anna chenery

Anna Chenery

Senior Programme Officer

Philip bubb

Philip Bubb

Senior Programme Officer

Nadine bowles newark web

Nadine Bowles-Newark

Senior Programme Officer

Steven king

Steven King

Environmental Economist

Katharina bieberstein 2

Katharina Rogalla von Bieberstein

Environmental Legal Specialist

Maria daniela guaras

María Daniela Guarás

Programme Officer

Lisa ingwall king

Lisa Ingwall-King

Programme Officer

Matthew ling

Matthew Ling

Programme Officer

Abisha mapendembe crop

Abisha Mapendembe

Programme Officer

Sarah ivory

Sarah Ivory

Programme Officer

Katherine despot belmonte

Katherine Despot Belmonte

Programme Officer

Abi burns

Abigail Burns

Programme Officer

Katherine moul crop

Katherine Moul

Associate Programme Officer

Signe damtoft siersbaek web

Signe Damtoft Siersbaek

Programme Administrator

Elena trust web

Elena Trust

Programme Administrator

Emma martin web

Emma Martin

Associate Programme Officer

Healy hamilton fellow web

Healy Hamilton

Fellow

Dilys roe web

Dilys Roe

Fellow

Mike gill fellow web

Mike Gill

Fellow

Tom brooks fellow web

Thomas Brooks

Fellow

Informatics

+44 (0)1223 277314 info@unep-wcmc.org
Ben tregenna web

Ben Tregenna

Head of Infomatics

Stuart watson

Stuart Watson

Developer Operations

Roger ingle crop

Roger Ingle

Product Manager

Ferdinando primerano

Ferdinando Primerano

Senior Web Developer

Spencer dixon

Spencer Dixon

Web Developer

Stacy talbot crop

Stacy Talbot

Senior Web Developer

Andrew potter

Andrew Potter

Web Developer

Adam turney crop

Adam Turney

Junior Graphic Designer

Charlotte lezemore

Charlotte Lezemore

UX/UI Designer

Luca cugliari web

Luca Cugliari

Web Developer

Will kocur web

Will Kocur

Web Developer

Conserving Land and Seascapes

+44 (0)1223 277314 info@unep-wcmc.org
Naomi kingston

Naomi Kingston

Head of Programme

Chris mcowen

Chris Mcowen

Lead Marine Scientist

Ruth fletcher

Ruth Fletcher

Senior Programme Officer

Elise belle

Elise Belle

Senior Programme Officer

Colleen corrigan

Colleen Corrigan

Senior Programme Officer

Nina bhola web

Nina Bhola

Senior Programme Officer

Yichuan shi web

Yichuan Shi

Senior Technical Specialist

Lauren weatherdon web

Lauren Weatherdon

Senior Programme Officer

Hazel thornton

Hazel Thornton

Programme Officer

Marine deguignet

Marine Deguignet

Programme Officer

Holly brooks1web

Holly Brooks

Associate Programme Officer

Jess stewart

Jessica Stewart

Associate Programme Officer

Rachel seary

Rachel Seary

Nereus Fellow

Heather bingham web

Heather Bingham

Programme Officer

Rachael scrimgeour web

Rachael Scrimgeour

Programme Officer

Osgur

Osgur McDermott Long

Data Manager and Programme Officer

Edward lewis

Edward Lewis

Programme Officer

Laura friedrich web

Laura Friedrich

Programme Officer

Holly griffin

Holly Griffin

Associate Programme Officer

Cristina lazaro web

Cristina Lázaro

Associate Programme Officer

Molly robertson web

Molly Robertson

Programme Administrator

Helen klimmek web

Helen Klimmek

Associate Programme Officer

Frederique fardin 3webchoice

Frédérique Fardin

Nereus Fellow

Ben halpern fellow web

Ben Halpern

Fellow

Larry hildebrand fellow web

Larry Hildebrand

Fellow

James watson web

James Watson

Fellow

Marc hockings fellow web

Marc Hockings

Fellow

Science

+44 (0)1223 277314 neil.burgess@unep-wcmc.org
Fiona danks

Fiona Danks

Deputy Head of Programme

Derek tittensor

Derek Tittensor

Senior Marine Biodiversity Scientist

Michael harfoot

Michael Harfoot

Senior Ecosystem Modelling Scientist

Arnout van soesbergen

Arnout van Soesbergen

Senior Ecosystem Services Scientist

Brian o'connor crop

Brian O’ Connor

Programme Officer

Andy arnell crop

Andy Arnell

Programme Officer

Samantha hill

Samantha Hill

Senior Programme Officer

Lisen runsten1

Lisen Runsten

Project Coordinator: The Development Corridor Partnerships

Diego

Diego Juffe Bignoli

Post-Doctoral Scientist

Elizabeth green web

Elizabeth Green

Post-Doctoral Scientist

Carolina soto navarro web

Carolina Soto-Navarro

Post-Doctoral Scientist

Mel ryan

Melanie Ryan

Senior Programme Manager (Luc Hoffman Institute)

Anca serben

Anca Damerell

Research and Project Coordinator (Luc Hoffman Institute)

Andrea baquero crop

Andrea C. Baquero

Programme Officer

Joe gosling web

Joe Gosling

Associate Programme Officer

Emma scott crop

Emma Scott

Associate Programme Officer

Anna krusic

Anna Krusic

Programme Administrator

Nikki chapman web

Nikki Chapman

Project Coordinator (Luc Hoffman Institute)

Julia wentworth web

Julia Wentworth

Project Administrator

Chris hawksworth web

Chris Hawksworth

Research Grants Officer

Mark mulligan fellow web

Mark Mulligan

Fellow

Species

+44 (0)1223 277314 species@unep-wcmc.org
Kelly malsch

Kelly Malsch

Head of Programme

Claire mclardy

Claire McLardy

Senior Programme Officer

Liz womack crop

Liz Womack

Senior Programme Officer

Satu glaser

Satu Glaser

Senior Programme Officer

Becky price

Becky Price

Programme Officer

Frances davis

Frances Davis

Programme Officer

Aly pavitt

Aly Pavitt

Programme Officer

Will chadwick web

Will Chadwick

Associate Programme Officer

Ciara stafford

Ciara Stafford

Associate Programme Officer

Oliver tallowin web

Oliver Tallowin

Associate Programme Officer

Emma vovk web

Emma Vovk

Associate Programme Officer

Jessica vitale web

Jessica Vitale

Associate Programme Officer

Aude caromel

Aude Caromel

Associate Programme Officer

Jen mark web

Jennifer Mark

Associate Programme Officer

IUCN Species Survival Commission Chair's Office

Rachel hoffmann

Rachel Hoffmann

SSC Network Coordination Officer